Participare fără glorie la turneul de calificare pentru Euro 2011

Volei masculin - Echipa naţională / Data: 10 Ian. 2011

NaÅ£ionala de cadeÅ£i a bifat o comportare deloc onorantă la turneul de calificare pentru Campionatul European de volei masculin Turcia 2011. România a fost repartizată în Grupa C, care a fost găzduită de localitatea estoniană Parnu, alături de echipele ţării-gazdă, Estonia, ÅŸi de cele ale Italiei, Finlandei ÅŸi Poloniei.

FormaÅ£ia pregătită de VicenÅ£iu Dumitrescu ÅŸi Daniel Săvoiu nu a reuÅŸit să câÅŸtige nici măcar un set, fiind o pradă uÅŸoară pentru echipe care reprezintă mai degrabă eÅŸalonul secund al voleiului european, precum Estonia sau Finlanda, în meciurile cu puteri precum Polonia sau Italia fiind previzibile înfrângerile în minim de seturi.

Marea surpriză a Grupei C ÅŸi a preliminariilor pentru Campionatul European a constituit-o calificarea Finlandei în detrimentul Italiei, formaÅ£ie prezentă la toate ediÅ£iile de până acum ale acestei competiÅ£ii.

Rezultatele României în Grupa preliminară C

• Polonia - România 3:0 (25:13, 25:12, 25:18)
  • Finlanda - România 3:0 (25:13, 25:15, 25:23)
  • Italia - România 3:0 (25:17, 25:17, 27:25)
  • Estonia - România 3:0 (25:15, 25:22, 25:18)

Clasament final: 1. Finlanda 9p; 2. Polonia 9p; 3. Italia 8p; 4. Estonia 4p; 5. România 0p.

Volei masculin / Echipa naţională / 10 Ian. 2011

NaÅ£ionala de cadeÅ£i a bifat o comportare deloc onorantă la turneul de calificare pentru Campionatul European de volei masculin Turcia 2011. România a fost repartizată în Grupa C, care a fost găzduită de localitatea estoniană Parnu, alături de echipele...