Vasas Budapesta - Sport Club Miercurea Ciuc 3:4. Ciucanii s-au calificat în finala Ligii MOL

Hockey - MOL Liga / Data: 08 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc a învins Vasas Budapesta cu 4:3 după prelungiri ÅŸi s-a calificat în finala Ligii MOL, acolo unde o va întâlni pe Dab.Docler. După ce la Miercurea Ciuc victoriile au fost împărÅ£ite, ciucanii s-au impus în ambele partide disputate în Ungaria, chiar pe terenul deÅ£inătoarei trofeului, ÅŸi au dus scorul general la 3:1. Sport Club poate deveni a doua formaÅ£ie din România care câÅŸtigă Liga MOL, după ce o altă echipă harghiteană, HC Miercurea Ciuc (în prezent desfiinÅ£ată), a triumfat în ediÅ£ia inaugurală a competiÅ£iei.

După 3 partide foarte echilibrate, în care cele două rivale nu au putut fi departajate în cele 60 de minute regulamentare, nici cea de-a patra întâlnire nu a făcut excepÅ£ie ÅŸi s-a încadrat în exact aceleaÅŸi coordonate.

O primă repriză albă a fost urmată de o a doua încheiată tot la egalitate, însă cu scorul de 1:1, ambele goluri fiind marcate în situaÅ£ii de superioritate numerică (câte 2 jucători mai mult pe gheaţă). În ultima repriză Vasas ÅŸi Sport Club au marcat de câte două ori fiecare (slovacul Novak reuÅŸind o dublă pentru ciucani), astfel încât s-a ajuns pentru a patra oară consecutiv la prelungiri, din tot atâtea partide.

Ladislav Sikorcin, cel care a deschis scorul în acest meci, a marcat golul decisiv în ultimul minut al prelungirilor, devenind eroul formaÅ£iei campioane a României, care în urma acestei victorii conduce cu 3:1 la general ÅŸi se califică în finala competiÅ£iei fără a mai fi nevoită să dispute ÅŸi ultimul joc, programat pentru 11 ianuarie 2011 la Miercurea Ciuc.

Cealaltă semifinală nu a avut practic istoric, Dab.Docler calificându-se în finala Ligii MOL în minim de jocuri (3).

Vasas Budapesta – Sport Club Miercurea Ciuc 3:4 (0:0, 1:1, 2:2, 0:1)

Lubomir Sabol ’37, Balázs Somogyi ’41, Libor Pavlis ’54 / Ladislav Sikorcin ’26, ’65, Vaklav Novak ’49, ‘58

Hockey / MOL Liga / 22 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – noua regină a Ligii MOL

Campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc, a câÅŸtigat în premieră Liga MOL, după ce a învins în finală cu scorul general de 4-1 formaÅ£ia maghiară Dab.Docler. În cel de-al cincilea meci al finalei ciucanii au câÅŸtigat pe teren propriu cu scorul de 3-1, graÅ£ie unor reuÅŸite...

Hockey / MOL Liga / 20 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – la un singur pas de câştigarea Ligii MOL

Campioana României a făcut un pas uriaÅŸ către câÅŸtigarea Ligii MOL, după ce a câÅŸtigat ÅŸi al doilea meci al finalei jucat în deplasare, în Ungaria, 5:2 (1:1, 1:1, 3:0) cu Dab.Docler. Ciucanii au dominat copios, ratând o sumedenie de ocazii, însă desprinderea s-a conturat...

Pag. 1 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.