Interzis cardiacilor! Chelsea - Aston Villa 3-3. Cronica etapei a XXI-a.

Fotbal - Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / Data: 03 Ian. 2011
Wayne Rooney Foto virginmedia.com

Prima etap─â din noul an nu a adus prea multe surprize, doar egalul de pe Stamford Bridge putând fi considerat  anormal. Victorii pe linie din partea primelor patru clasate, Manchester United (2-1 cu WBA), Manchester City (1-0 cu Blackpool), Arsenal (3-0 cu Birmingham) ┼či Tottenham (1-0 cu Fulham).  Liverpool reu┼če┼čte o victorie mare, dar chinuit─â în compania lui Bolton, venit─â în ultimul minut.

“Interzis cardiacilor”

• Chelsea – Aston Villa  3-3 (Lampard 23’pen, Drogba 84’, Terry 89’/ Young 41’pen, Heskey 47’, Clark 90’)

Chelsea pierde dou─â puncte extrem de pre┼úioase în lupta pentru titlu în urma remizei încânt─âtoare de pe teren propriu cu Aston Villa, încheiat─â 3-3. Victoria de la mijlocul s─âpt─âmânii trecute , 1-0 cu Bolton, avea menirea de a le da aripi londonezilor, care înaintea acelui meci traversaser─â o perioad─â neagr─â. Totul p─ârea c─â merge pe f─âga┼čul cel bun, atunci când Franck Lampard a transformat o lovitur─â de pedeaps─â acordat─â cu destul─â lejeritate de centralul partidei Lee Mason. Totu┼či neaten┼úia lui Essien, care l-a faultat în careu pe Reo-Coker a f─âcut ca scorul la pauz─â s─â fie egal, 1-1.

Repriza a doua a început practic de la scorul de 1-2, Heskey reu┼čind s─â introduc─â balonul în poarta lui Cech cu o lovitur─â de cap din interiorul careului mic.  Chelsea s-a  trezit repede  ┼či a atacat în continuu pân─â la sfâr┼čitul partidei, iar eforturile p─âreau a-i fi r─âspl─âtite. Mai întâi Didier Drogba a înscris în minutul 84, trimi┼úând balonul printr-o p─âdure de juc─âtori ai lui Villa care nu au reu┼čit s─â mai fac─â nimic.  În penultimul minut de joc, John Terry  a reu┼čit s─â-l înving─â pe senza┼úionalul Friedel ┼či s─â aduc─â fericirea pe chipul lui Ancelotti …pentru câteva minute. Jocul nu era îns─â terminat ┼či pentru ca spectacolul s─â fie întregit, Ciaran Clark a deviat cu capul o minge în plasa unui Petr Cech  înm─ârmurit. Campioana en-titre Chelsea pierde astfel  tot mai mult teren ┼či se afl─â în afara locurilor de Champions League, pe 5, la ┼čase puncte de liderul Manchester United ┼či având ┼či un joc mai mult disputat.

“F─âr─â discu┼úii”

• Birmingham – Arsenal  0-3 (Van Persie 13’, Nasri 58’, Johnson 66’aut)

Arsenal nu a stat pe gânduri în deplasarea  de pe St. Andrews ┼či a executat-o pe Birmingham la scor de neprezentare. Cu aceast─â victorie , “tunarii” se men┼úin în plasa  duetului din Manchester aflat pe primele dou─â locuri.

“Victorie cu cap”

• WBA – Manchester Utd  1-2 (Morrison 14’/ Rooney 3’, Hernandez 75’)

În primul meci al anului, când mul┼úi nu se treziser─â dup─â petrecerea de Anul Nou, Ferguson ┼či-a condus echipa spre un nou succes, care o face pe United mare favorit─â la titlul de campioan─â. Wayne Rooney a deschis repede scorul cu o lovitur─â de cap plasat─â, fiind primul gol marcat în campionat din ac┼úiune pentru diavoli din martie anul trecut. Gazdele au r─âspuns repede prin Morrison, care a trimis o torpil─â de toata frumuse┼úea spre vinclul por┼úii ap─ârate de Kuszczak. În minutul 63 meciul putea lua  o cu totul alta turnur─â, dac─â Odemwingie nu ar fi ratat un penalty. ┼×i cum în fotbal ocaziile se r─âzbun─â, United a dat lovitura de gra┼úie cu un sfert de or─â înainte de final prin “Chicharito” Hernandez,  care a punctat cu o lovitur─â de cap .

• Tottenham – Fulham  1-0 (Bale 42’)
  • Liverpool – Bolton  2-1 (Torres 49’, Cole 90’/ Davies 43’)
  • Manchester City – Blackpool  1-0 (Johnson 34’)
  • West Ham – Wolves  2-0 (Zubar 51’aut, Sears 79’)
  • Stoke – Everton  2-0 (Jones 23’, Jagielka 69’aut)
  • Sunderland – Blackburn  3-0 (Welbeck 11’, Bent 19’, Gyan 89’)
  • Wigan – Newcastle  0-1 (Ameobi 19’)

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 08 Feb. 2011

Magia regelui continu─â. Chelsea ÔÇô Liverpool 0-1

41,829 de spectatori s-au înghesuit pe Stamfford Bridge pentru a asista la prima partid─â a lui Fernando Torres în tricoul lui Chelsea, chiar împotriva fostei sale echipe, Liverpool. Anun╚Ťat doar rezerv─â în zilele de dinaintea partidei, spaniolul a fost trimis din primul minut în teren...

ÔÇŁIstorie rescris─â!ÔÇŁ Newcastle-Arsenal 4-4!!! Cronica etapei a XXVI-a

Etap─â de-a dreptul nebun─â în Premier League, nu mai pu╚Ťin de 41 de goluri fiind marcate în meciurile disputate sâmb─ât─â, un nou record de goluri înscrise într-o zi. Arsenal a sc─âpat 2 puncte printre degete în stil mare, 4-4 în deplasare cu Newcastle dup─â ce tunarii...

Pag. 1 din 17 | 2 art./pag. | Total 34 art.