Turneul celor 4 Trambuline - Simon Ammann câştigă ultima etapă din Germania

Sporturi de iarna - Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 03 Ian. 2011

Simon Ammann a câştigat cea de-a doua etapă a Turneului celor 4 Trambuline, disputată sâmbătă, 1 ianuarie 2011, la Garmisch-Partenkirchen (Germania). Elveţianul s-a impus deşi a avut doar a noua săritură din punct de vedere al lungimii (131 de metri, 142, 1 puncte), punctele pentru stil şi cele acordate în compensaţie pentru condiţiile de vânt dovedindu-se decisive. Concursul s-a încheiat după o singură manşă, condiţiile meteorologice nefavorabile determinându-i pe organizatori să anuleze manşa secundă.

Un alt mare câştigător al acestei etape a fost rusul Pavel Karelin, care a terminat al doilea, cu o săritură de 132,5 metri şi 138,3 puncte, pe ultima treaptă a podiumului clasându-se fostul câştigător al competiţiei, Adam Malysz (Polonia).

Liderul la zi al turneului şi al Cupei Mondiale, austriacul Thomas Morgenstern, s-a clasat pe locul al 14-lea, cu o săritură relativ modestă (124 de metri), în timp ce principalul său rival, compatriotul Andreas Kofler, a ratat complet săritura (doar 100,5 metri şi 62,6 puncte).

Finlandezul Ville Larinto a reuşit cea mai lungă săritură din concurs (140,5 metri), însă s-a clasat abia pe locul 28, deoarece a căzut la aterizare. Această căzătură s-a dovedit mai serioasă decât a părut la prima vedere, Ville Larinto suferind o ruptură a ligamentelor încrucişate şi urmând să ia o pauză forţată de cel puţin o lună. Totuşi, pentru Finlanda a fost un concurs reuşit, doi săritori din ,,ţara celor 1000 de lacuri” obţinând clasări în primii 6 (Janne Ahonen locul 5, Anssi Koivuranta locul 6).

Austria a avut cel mai slab concurs al sezonului, primul săritor din această ţară clasându-se abia al zecelea (Martin Koch). Thomas Morgenstern a terminat pe 14, Stefan Thurnbichler pe 20, Wolfgang Loitzl pe 24, iar Manuel Fettner pe 29. Andreas Kofler a avut probleme în timpul zborului, fiind nevoit să aterizeze foarte devreme, din acest motiv clasându-se pe ultimul loc (50). Echipa Austriei a primit însă şi o veste bună, la cea de-a treia etapă a turneului, de la Innsbruck, urmând să revină Gregor Schlierenzauer.

În clasamentul turneului, Thomas Morgenstern rămâne lider, cu un avantaj important, de aproximativ 14 puncte, în faţa elveţianului Simon Ammann (415,2 puncte faţă de 401,7). Niciunul dintre cei doi foşti campioni olimpici nu a mai câştigat Turneul celor 4 Trambuline, singurul trofeu important care le lipseşte din palmares. Pe locul al treilea se clasează Matti Hautamaeki (Finlanda), cu 388,7 puncte, în Top 5 reuşind să intre şi ,,mustaţa zburătoare” Adam Malysz (381,3 puncte), respectiv austriacul Martin Koch (380,2 puncte).

Cea de-a treia etapă a Turneului celor 4 Trambuline este programată pentru luni, 3 ianuarie 2011, la Innsbruck (Austria), şi va fi transmisă în direct de Eurosport, începând cu ora 14.30.

Sporturi de iarna / Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / 05 Feb. 2011

Victorie detaşată pentru Martin Koch în etapa de zbor cu schiurile de la Oberstdorf

Martin Koch

Austriacul Martin Koch a câştigat detaşat etapa individuală de zbor cu schiurile de la Oberstdorf (Germania), reuşind cele mai lungi sărituri din concurs (214 şi 210,5 metri), cu care a câştigat ambele manşe...

Sporturi de iarna / Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / 03 Feb. 2011

Kamil Stoch câştigă la Klingenthal

Kamil Stoch, la a doua victorie a carierei

Polonezul Kamil Stoch a obţinut cea de-a doua victorie din carieră la Klingenthal, profitând de evoluţia ratată din manşa secundă a deţinătorului recordului trambulinei, germanul Michael Uhrmann. Cu un total de 264,6 puncte, Stoch s-a impus cu mai puţin de un punct...

Pag. 1 din 11 | 2 art./pag. | Total 22 art.