România va întâlni Suedia în semifinalele Campionatului European de Handbal feminin

Handbal feminin - Campionatul European / Data: 15 Dec. 2010

România va întâlni Suedia în semifinalele Campionatului European de handbal feminin 2010.
Aflate sub presiune, după victoria Franţei în meciul contra Ucrainei (31:19), nordicele au învins astăzi Ungaria cu 24:19 (10:12) şi şi-au asigurat prima poziţie a Grupei principale II, cu 8 puncte, indiferent de rezultatul Norvegiei.

Pentru locul al doilea al acestei grupe, ultimul care asigură prezenţa în semifinale, se vor lupta Norvegia şi Olanda. Învingătoarea din acest meci va întâlni în semifinale Danemarca.

Handbal feminin / Campionatul European / 19 Dec. 2010

Norvegia - Suedia 25:20, în finala C.E. de handbal feminin 2010

Norvegia a câştigat cel de-al cincilea titlu european, după ce a învins în finală marea surpriză a turneului, Suedia, scor 25:20 (10:11).

România - Danemarca 16:15. Prima medalie europeană din istorie pentru handbalul feminin românesc

România a cucerit prima medalie din istorie la Campionatul European de handbal feminin, după o luptă extraordinară împotriva Danemarcei, scor 16:15. Totodată, handbalistele tricolore au obţinut calificarea directă la Campionatul Mondial din 2011, din Brazilia.

Pag. 1 din 15 | 2 art./pag. | Total 29 art.