11 Noiembrie 2010

sport101.ro - Revista presei sportive / Autor: Mihai Ionescu / Data: 11 Noi. 2010

DaÅ£i-mi  voie să încep Revista presei de astăzi cu un interviu foarte bun realizat de Alin Fornade, în Gazeta Sporturilor. Este genul de interviu care rezistă timpului ÅŸi care nu trebuie ratat, marcat de echilibru, respect, pasiune. „Subiectul” interviului – nimeni altul decât Cristian Minculescu, solistul trupei Iris, un nume de legendă al muzicii rock ÅŸi totodată unul dintre cei mai înfocaÅ£i suporteri ai Universităţii Craiova. Felicitări autorului interviului ÅŸi mulÅ£umiri lui Cristian Minculescu pentru tot ceea ce, cu generozitate, ne dăruieÅŸte de peste 30 de ani.

În contextul derby-ului din această seară din GiuleÅŸti,  ProSport prezintă povestea meciului de Cupă din 1989 dintre Steaua ÅŸi Rapid, meci câÅŸtigat de formaÅ£ia militară cu 3:2, după un meci celebru, în care binecunoscutul arbitru Ioan Igna prelungise jocul cu 25 de minute. Golul victoriei steliste a fost consemnat de presă ca fiind marcat în minutul 90, insa în realitate era cel puÅ£in minutul 110! Este un demers interesant de recuperare a memoriei, care încearcă să prezinte, măcar parÅ£ial, abuzurile unei epoci, în care însă nu se vorbeÅŸte decât despre Steaua,  nu ÅŸi despre  Dinamo, Victoria ÅŸi Flacăra Moreni, surori de sânge ale Stelei  în ceea ce priveÅŸte asemenea gen de practici.

Sport365 se remarcă prin abundenÅ£a ÅŸtirilor despre China - din ciclism, fotbal, despre Jocurile Asiatice etc. Un semn că statul asiatic devine o mare putere ÅŸi în sport, după semnalele tot mai evidente că este pregătit să îÅŸi asume un rol major pe tărâm economic, politic ÅŸi militar.

sport101.ro / Revista presei sportive / Autor: Mihai Ionescu / 16 Dec. 2010

Tribut echipei naţionale de handbal feminin

După ce naÅ£ionala de rugby a fost prima căreia i-am dedicat integral o "revistă a presei", în urma calificării la Cupa Mondială, iată că a venit ÅŸi rândul echipei naÅ£ionale feminine de handbal, merituoasa calificată în semifinalele Campionatului European.

sport101.ro / Revista presei sportive / Autor: Mihai Ionescu / 06 Dec. 2010

Un intermezzo de MoÅŸ Nicolae

După o pauză destul de lungă, cauzată de penuria de articole interesante, Revista Presei revine cu o selecÅ£ie relativ bogată. AÅŸ începe cu Sport365, care abordează un subiect mai puÅ£in prezent în marile publicaÅ£ii sportive, ÅŸi anume prezenÅ£ele româneÅŸti la Raliul Paris - Dakar 2011, secÅ£iunea moto.

Pag. 1 din 4 | 2 art./pag. | Total 8 art.