Steaua elimină Dinamo în sferturile Cupei, CSM Bucureşti produce surpriza

Rugby - Cupa României / Data: 31 Oct. 2010
Foto Mediafax

Steaua Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins concitadina Dinamo cu 16:9 (9:3). Steaua a reuşit singurul eseu al partidei prin Zebega, în repriza secundă. A fost un meci echilibrat, steliştii părând că încă nu au depăşit şocul celei de-a patra finale a campionatului pierdute consecutiv.

RCU de Vest Timişoara s-a impus greu, cu 29:20, în faţa Universităţii Cluj-Napoca, chiar dacă a putut beneficia de aportul jucătorilor transferaţi de la Arad (Lemnaru, Lazăr, Ţăruş, Iftode, Roşu, Ene, Burcea, Fercu şi Calafeteanu), care au primit drept de joc înaintea acestui meci.
CSM Bucureşti a produs marea surpriză, eliminând bronzul campionatului, Farul Constanţa.

Meciul disputat la Târgovişte a fost foarte echilibrat, la sfârşitul celor două reprize regulamentare scorul fiind 17:17. Bucureştenii au marcat un eseu în prelungiri, şi după 24:17 contra Farului devin cea de-a doua echipă bucureşteană din semifinale.
În ultimul meci şi cel mai dezechilibrat al fazei sferturilor, campioana CSM Baia Mare va întâlni divizionare secundă RC Griviţa, pe 04.11.2020, la Bucureşti (Stadionul Arcul de Triumf).

Rezultate
30.10.2010

• CS U Cluj-Napoca - RCM U de Vest Timişoara 20:29

• CSM Bucureşti - RCJ Farul Constanţa 24:17 (17:17 la sfârşitul timpului regulamentar)

• Dinamo Bucureşti - Steaua Bucureşti 9:16

• Meciul RC Griviţa Bucureşti - CSM Ştiinta Baia Mare va avea loc pe 4 noiembrie a.c. (Stadionul Arcul de Triumf – ora 18.00).

Rugby / Cupa României / 05 Dec. 2010

CSM Baia Mare reuşeşte eventul

CSM Baia Mare, noua detinatoare a Cupei Romaniei

CSM Baia Mare a câştigat Cupa României, după ce a învins în finală marea rivală Steaua Bucureşti cu 13:6 (3:6). Meciul a avut loc la Bucureşti, pe Stadionul Naţional Arcul de Triumf. În ciuda condiţiilor meteo nefavorabile, rugby-ul a reuşit să aducă din nou suporterii pe stadion...

Rugby / Cupa României / 04 Dec. 2010

CSM Baia Mare - Steaua, lupta decisivă pentru trofeu

Foto emaramures.ro

Cele mai puternice echipe de rugby din campionatul intern, CSM Ştiinţa Baia Mare şi Steaua Bucureşti, îşi vor disputa duminică, 5 decembrie, finala Cupei României. Meciul, care reprezintă reeditarea finalei Diviziei Naţionale (câştigată de echipa din Maramureş)...

Pag. 1 din 7 | 2 art./pag. | Total 13 art.