România - debut cu dreptul la Trofeul Carpaţi. 37:24 contra Macedoniei

Handbal feminin - Echipa naţională / Data: 29 Oct. 2010
Valentina Ardean Elisei

România a debutat cu o victorie concludentă la Trofeul CarpaÅ£i, 37:24 împotriva reprezentativei Macedoniei. Prima repriză a fost neaÅŸteptat de echilibrată, terminându-se cu un avantaj de doar două goluri pentru tricolore, pe fondul unei relaxări, dar ÅŸi al unui joc excelent prestat de selecÅ£ionata ex-iugoslavă.

Primele 10 minute ale reprizei secunde au continuat în aceeaÅŸi notă de echilibru, handbalistele pregătite de Radu Voina ÅŸi LuminiÅ£a HuÅ£upan dezlănÅ£uindu-se de abia în ultimele 20 de minute, cu o Cristina Zamfir în mare formă. Tricolorele marchează gol după gol, macedonencele neavând replică, iar scorul final ajunge la proporÅ£ii poate prea drastice pentru ceea ce s-a întâmplat pe teren în primele 40 de minute, 37:24. Mâine, tricolorele vor întâlni Polonia, de la orele 17.30.

România:
Portari: Talida Tolnai, Mihaela Smedescu
Marcatoare: Valentina Ardean-Elisei  ÅŸi Cristina Zamfir câte 6 goluri, Florina Chintoan ÅŸi Melinda Geiger câte 5, Cristina Neagu ÅŸi Iulia PuÅŸcaÅŸu-Curea câte 4, Ada Moldovan 3, Oana Manea ÅŸi Magdalena Paraschiv câte 2.
Au mai jucat: Adina Fiera, Roxana Gatzel-Han, Mihaela Tivadar şi Adriana Ţăcălie.
Antrenori: Radu Voina şi Luminiţa Huţupan

Handbal feminin / Echipa naţională / 20 Dec. 2010

Echipa naţională de handbal feminin - cea mai iubită echipă din România

Vă invităm să urmăriÅ£i câteva materiale video superbe, realizate de suporterii echipei naÅ£ionale de handbal feminin.

Handbal feminin / Echipa naţională / 31 Oct. 2010

România - Ucraina 35:28. Tricolorele au câştigat Trofeul Carpaţi

România a câÅŸtigat tradiÅ£ionalul turneu amical Trofeul CarpaÅ£i, după ce a învins în meciul decisiv selecÅ£ionata Ucrainei, scor 35:27 (20:13). În primele meciuri handbalistele pregătite de Radu Voina ÅŸi LuminiÅ£a HuÅ£upan învinseseră Macedonia, cu 37:24, ÅŸi Polonia, cu 32:24.

Pag. 1 din 2 | 2 art./pag. | Total 4 art.