Croaţia - România 34:22 (16:11). Tricolorii sunt la mutare, în ''partida spaniolă''

Handbal masculin - Echipa naţională / Data: 29 Oct. 2010
Romania incearca o noua calificare, dupa succesul istoric din Rusia

România a pierdut  neaÅŸteptat de dur (scor 22:34) meciul din deplasare, contra CroaÅ£iei, ÅŸi îÅŸi leagă toate speranÅ£ele de întâlnirea cu Spania, pentru a mai păstra ÅŸanse de calificare la turneul final al Euro 2012. După un început echilibrat de partidă (6:5 pentru gazde în minutul 12), care a amintit de evoluÅ£ia din meciul retur cu Rusia, tricolorii găsesc tot mai greu drumul spre poarta lui Alilovici, incomodaÅ£i de apărarea 5+1 a croaÅ£ilor, iar scorul începe să ia proporÅ£ii, 16:11 la pauză.

La reluare, scenariul se repetă, în primele 10 minute raportul de forÅ£e pe teren ÅŸi pe tabela de scor fiind echilibrat. Urmează o serie de ratări ale handbaliÅŸtilor români, iar croaÅ£ii se distanÅ£ează decisiv, scorul căpătând dimensiuni greu de anticipat la startul partidei – 34:22. Scorul poate fi considerat un pic prea aspru pentru raportul de forÅ£e din teren, însă victoria croată a fost extrem de clară. În celălalt meci al grupei, Lituania a pierdut fără drept de apel în Spania, scor 17:33. Pentru băieÅ£ii pregătiÅ£i de Åžtefan Stângă urmează meciul de pe 31.10.2010, de la Oradea, cu Spania, care este decisiv pentru soarta calificării la Euro.

România:
Portari: Popescu, Ciobanu
Marcatori: Ghionea 7, Georgescu ÅŸi A. Stamate  câte 3, Novanc , I. Stamate  ÅŸi  Jurcă câte 2, Åžania, Fenici ÅŸi Toma câte 1. Au mai jucat Sabou, Ciubotariu, Åžimicu ÅŸi Savenco.

Handbal masculin / Echipa naţională / 10 Ian. 2011

România – Norvegia 32:31. Victorie de consolare după dezastrele cu Elveţia şi Slovenia

Foto jurnalul.ro

România a câÅŸtigat ultima ÅŸi cea mai dificilă partidă din cadrul „Yellow Cup”, competiÅ£ie amicală care a avut la sfârÅŸitul săptămânii trecute în ElveÅ£ia. După înfrângerile ruÅŸinoase cu ElveÅ£ia (la 9 goluri diferenţă) ÅŸi cu Slovenia (la 8 goluri), România a depăşit cu 32:31 (16:18)...

Handbal masculin / Echipa naţională / 08 Ian. 2011

România - Elveţia 26-35. Debut mult sub aşteptări în Yellow Cup

NaÅ£ionala de handbal masculin a României a pierdut vineri la scor prima partidă amicală din cadrul turneului amical ,,Yellow Cup”, 26:35 (15:18) în compania naÅ£ionalei ţării-gazdă, ElveÅ£ia. FormaÅ£ia din Å¢ara Cantoanelor a condus în permanenţă, desprinzându-se pe final...

Pag. 1 din 4 | 2 art./pag. | Total 7 art.