Kenya - aur la proba individuală şi la echipe la CM de semimaraton

Atletism - Campionatul mondial / Data: 19 Oct. 2010
Foto Getty Images

Florence Kiplagat a câÅŸtigat medalia de aur la Campionatul Mondial de Semimaraton, competiÅ£ie care a avut loc la sfârÅŸitul săptămânii trecute la Nanning, în China.

În condiÅ£ii dificile, de umiditate ÅŸi temperatură ridicate,  atleta din Kenya s-a impus cu timpul de 1:08:24 în faÅ£a etiopiencei  Dire Tune (la 10 secunde de învingătoare) ÅŸi a unei alte sportive din Kenya, Peninan Arusei.  A fost abia a doua cursă de semimaraton pentru Florence Kiplagat, care a debutat pe această distanţă cu doar o lună în urmă, la Lille (FranÅ£a).

Victoria din cursa individuală, răsplătită cu un premiu de 30.000 de dolari, ÅŸi locul 3 ocupat de Arusei au contribuit decisiv ÅŸi la victoria în proba echipelor, a patra din ultimii 5 ani pentru Kenya ÅŸi a opta în total. Etiopia, marea rivală a Kenyei, a trebuit să se mulÅ£umească cu medaliile de argint, tot pentru a patra oară în ultimii cinci ani, în timp ce Japonia a cucerit medaliile de bronz.

shinji Nakadai, victorie în patria magoţilor

Japonezul Shinji Nakadai ÅŸi britanica Ellie Greenwood sunt marii câÅŸtigători ai titlurilor mondiale pe distanÅ£a de 100 de kilometri. Timpul obÅ£inut de Nakadai a fost 6h, 43 min., 44 sec., în timp ce sportiva britanică a terminat cursa în 7h, 29 min, 05 sec.

Atletism / Campionatul mondial / 20 Oct. 2010

Wilson Kiprop - noul campion mondial la semimaraton

Wilson Kiprop

Kenyanul de 23 de ani Wilson Kiprop este noul rege al semimaratonului, după ce l-a învins pe multiplul campion Zersenay Tadese, din Eritrea, la Campionatele Mondiale de Semimaraton de la Nanning (China). Este prima victorie a unui atlet kenyan în această probă după 2004.

Pag. 1 din 2 | 2 art./pag. | Total 3 art.