CSU Asesoft - victorie dramatică la Cluj-Napoca, Steaua Turabo - la prima înfrângere stagională

Baschet masculin - Divizia A / Data: 14 Oct. 2010

Cea de-a treia etapă a primei ligi masculine a consemnat prima înfrângere pentru Steaua Turabo BucureÅŸti, o echipă care a investit masiv în pauza competiÅ£ională ÅŸi care ÅŸi-a anunÅ£at pretenÅ£iile la un trofeu în acest sezon. BaschetbaliÅŸtii militari (dacă se mai poate vorbi de vreo legătură cu Armata în cazul Stelei) au fost învinÅŸi la Oradea, cu 79:88, pe terenul  uneia dintre puÅ£inele echipe rămase cu punctaj maxim.

Gaz Metan MediaÅŸ ÅŸi Energia Rovinari au obÅ£inut victorii scontate acasă împotriva echipelor din Otopeni, respectiv IaÅŸi, ÅŸi vor avea un cuvând greu de spus în economia campionatului. MedieÅŸenii sunt lideri, cu o medie de puncte impresionantă (103/meci), însă rămâne de văzut dacă vor avea forÅ£a de cuceri un trofeu în acest sezon.

Nou promovata BC Miercurea Ciuc bifează încă o înfrângere pe teren propriu, 69:91 cu Atlassib Sibiu, după cea cu Steaua din runda inaugurală, ÅŸi rămân fără victorie după 3 etape. SCM U Craiova a pierdut derby-ul local cu BC PiteÅŸti, 63:70, ÅŸi ocupă locul al 12-lea din 16 etape.

CSU Cuadripol BraÅŸov îÅŸi continuă drumul Divizia B, bifând o nouă înfrângere la scor, 51:94 cu BC TimiÅŸoara, pe propriul teren. Să spunem totuÅŸi că echipa braÅŸoveană este formată exclusiv din jucători români, mulÅ£i foarte tineri ÅŸi fără cine ÅŸtie ce experienţă competiÅ£ională.

În derby-ul  etapei, în care s-au întâlnit finalistele ultimei ediÅ£ii a campionatului, U Mobitelco BT Cluj-Napoca a fost învinsă din nou pe finalul meciului de CSU Asesoft PloieÅŸti, după ce a intrat în ultimul sfert cu un avantaj de 14 puncte. După eliminarea surprinzător de clară din Cupa României, în faÅ£a mureÅŸenilor, U Mobitelco nu convinge deocamdată  nici în campionat, chiar dacă se clasează pe podiumul provizoriu.

Meciul dintre BC MureÅŸ ÅŸi echipa Primăriei Capitalei a fost amânat, din cauza participării echipei mureÅŸene în Liga Balcanică.

Rezultate Divizia A de baschet masculin, Etapa a XVII-a

U Mobitelco Cluj - victorie în derby-ul Transilvaniei, Gaz Metan MediaÅŸ stopează ascensiunea TimiÅŸoarei. Rezultate complete ÅŸi clasament.

Baschet masculin / Divizia A / 16 Ian. 2011

Rezultate Divizia A de baschet masculin, Etapa a XVI-a

U Mobitelco Cluj-Napoca - victorie în prelungiri la PiteÅŸti, Politehnica IaÅŸi - la al treilea succes stagional

Pag. 1 din 12 | 2 art./pag. | Total 24 art.