România - locul 19 la Campionatul Mondial de handbal masculin 2011

Handbal masculin - Campionatul Mondial / Data: 24 Ian. 2011
Foto handbalvolei.ro

România a încheiat cu o victorie cea mai slabă participare din istorie la un Campionat Mondial de handbal masculin. Tricolorii au învins cu mari emoÅ£ii Tunisia, scor 30-29 (17-14), reuÅŸind să îÅŸi ia astfel  revanÅŸa pentru remiza de la Trofeul CarpaÅ£i din 2010, remiză în urmă căreia reprezentativa africană a câÅŸtigat surprinzător turneul.

Ca ÅŸi în meciurile cu CroaÅ£ia, Danemarca sau Algeria, România a început foarte bine partida, distanÅ£ându-se rapid la 3-4 goluri, diferenţă care s-a menÅ£inut pe durata întregii prime reprize. Scorul la pauză a fost 17-14, diferenÅ£a de 3 goluri reflectând fidel raportul de forÅ£e din teren.

În debutul reprizei a doua diferenÅ£a în favoarea elevilor lui Vasile Stângă ajunge chiar ÅŸi la 6 goluri, însă finalul este din nou de coÅŸmar. Tunisienii se apropie încet, dar sigur, reuÅŸind egalarea cu 10 minute înainte de terminarea timpului regulamentar. Mai mult, africanii profită de căderea tricolorilor ÅŸi preiau conducerea când mai rămăseseră doar 3 minute de joc (29-28).

Portarul Mihai Popescu Å£ine echipa României în joc, având câteva intervenÅ£ii providenÅ£iale, iar Iulian Stamate reuÅŸeÅŸte egalarea în ultimul minut de joc. La faza următoare Tunisia are victoria în mână, beneficiind de o aruncare de la 7 metri, însă Popescu salvează din nou. La ultima fază a meciului, în ultima secundă, Alexandru Stamate înscrie un gol miraculos, care aduce victoria României ÅŸi locul al 19-lea în ierarhia finală, însă ruÅŸinea celei mai slabe participări din istorie la un turneu final de campionat mondial va rămâne în palmaresul unei reprezentative care deÅ£ine, alături de Suedia, recordul de medalii de aur în această competiÅ£ie (4).

România – Tunisia 30-29 (17-14)

România
Portari: Popescu, Pralea
Marcatori: Florea 8, Al. Stamate 8, Toma 6, Novanc 2, I. Stamate 2, Georgescu 1, Sabou 1, Fenici 1, MureÅŸan 1.
Au mai jucat: Şimicu, Jurcă, Savenco.

Tunisia
Portari: Hamza, Braham.
Marcatori: Hedoui 9, Tej 7, Touati 4, Alouini 3, Gatfi 3,  Haj 2, Saied 1.

Handbal masculin / Campionatul Mondial / 25 Ian. 2011

Franţa şi Spania completează careul de aşi la Campionatul Mondial de handbal masculin 2011

După doar două runde ale grupelor principale se cunosc toate cele 4 echipe calificate în semifinalele Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia. Dacă Danemarca ÅŸi Suedia au obÅ£inut calificarea încă de duminică, ieri a fost rândul celor 2 ţări latine rămase...

Handbal masculin / Campionatul Mondial / 24 Ian. 2011

Danemarca şi Suedia s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal masculin

Danemarca ÅŸi Suedia s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal masculin, în urma victoriilor contra Argentinei, respectiv CroaÅ£iei. Danemarca, liderul Grupei principale II, a învins fără prea mari probleme Argentina, cu 31-24 (17-12)...

Pag. 1 din 5 | 2 art./pag. | Total 9 art.