România - Spania 30:26 (15:10). Debut promiţător pentru tricolore

Handbal feminin - Campionatul European / Data: 07 Dec. 2010

România a avut un debut convingător la Campionatul European de handbal feminin, 30:26 (15:10) în compania unei formaÅ£ii foarte incomode, asupra căreia aveam o revanşă de luat - Spania. Tricolorele s-au aflat permanent la timona meciului, conducând în cea mai mare parte a timpului cu 4-5 goluri.

DiferenÅ£a maximă dintre cele două formaÅ£ii a fost de 8 goluri (19:11, 20:12, 21:13), între minutele 35 -40, poate cea mai bună perioadă de joc a formaÅ£iei noastre, în care Vărzaru ÅŸi compania au înscris de 4 ori consecutiv fără a primi gol. Ibericele s-au apropiat periculos pe final, 19:22 în minutul 48 ÅŸi 25:28 cu doar două minute înainte de final.

Oana Manea ÅŸi Cristina Vărzaru, pe contraatac, au adus liniÅŸtea în tabăra României, care s-a impus cu 30:26  ÅŸi a acumulat 2 puncte foarte importante în economia grupelor principale.

Handbal feminin / Campionatul European / 19 Dec. 2010

Norvegia - Suedia 25:20, în finala C.E. de handbal feminin 2010

Norvegia a câÅŸtigat cel de-al cincilea titlu european, după ce a învins în finală marea surpriză a turneului, Suedia, scor 25:20 (10:11).

România - Danemarca 16:15. Prima medalie europeană din istorie pentru handbalul feminin românesc

România a cucerit prima medalie din istorie la Campionatul European de handbal feminin, după o luptă extraordinară împotriva Danemarcei, scor 16:15. Totodată, handbalistele tricolore au obÅ£inut calificarea directă la Campionatul Mondial din 2011, din Brazilia.

Pag. 1 din 15 | 2 art./pag. | Total 29 art.