Sport Club - victorie facilă, Steaua - învinsă fără drept de apel

Hockey - MOL Liga / Data: 21 Noi. 2010
Foto sportclub.ro

Sport Club Miercurea Ciuc a învins fără emoÅ£ii, pe teren propriu, formaÅ£ia maghiară Sapa Fehérvár AV19, scor 5:1 (2:0, 2:0, 1:1), într-o partidă contând pentru Liga MOL. Pentru ciucani au înscris Hurtaj Lubomir ‘2, Moldován Ervin ’11, Novak Vaclav ’22, Petres Magor Tivadar ’39 ÅŸi Becze Tihamér '57, golul de onoare al oaspeÅ£ilor fiind reuÅŸit de Pilcsik Tamás. Campioana României rămâne lider, cu 58 de puncte, în timp ce formaÅ£ia maghiară ocupă locul 7, cu 26 de puncte.

Steaua Rangers nu a putut face faţă puternicei Miskolci JJSE, locul 3 în Liga MOL, singura formaÅ£ie care a învins Sport Club Miercurea Ciuc chiar pe terenul acesteia. SteliÅŸtii au rezistat doar în prima repriză, încheiată la egalitate, cedându-le clar pe celelalte două. Scor final 1:5 (0:0, 0:2, 1:3) ÅŸi Steaua Rangers reuÅŸeÅŸte din ce în ce mai greu să Å£ină steagul sus în acest final de sezon. Golul de onoare al formaÅ£iei militare a fost reuÅŸit de Mihai Georgescu, în minutul 48, pentru oaspeÅ£i punctând Casey Bartzen (2), Joshua Bonar (2) ÅŸi Sijka Dusán (1).

Fenestela BraÅŸov a pierdut cu 3:7 (1:3, 1:2, 1:2) partida disputată în deplasare contra viceliderului Dab.Docler. Echipa română a primit 3 goluri în primele 11 minute, însă a revenit în joc până la jumătatea partidei prin golurile lui Antal Zsombor (’20 ÅŸi ’31). S-a dovedit un simplu foc de paie, braÅŸovenii primind alte 4 goluri care au decis soarta celor 3 puncte ÅŸi care îi îndepărtează aproape definitiv de locul 4.

Vasas HC a câÅŸtigat mai uÅŸor decât s-ar fi aÅŸteptat partida disputată în fieful celor de la FTC-Orangeways. DeÅ£inătoarea trofeului s-a impus cu 8:0 (3:0, 1:0, 4:0) ÅŸi ÅŸi-a consolidat locul al patrulea, distanÅ£ându-se la 7 puncte de principala urmăritoare, Fenestela BraÅŸov.

Rezultate Liga MOL, 21.11.2010

• Sport Club Miercurea Ciuc - Sapa Fehérvár AV19 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
  • Steaua Rangers – Miskolci JJSE 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)
  • FTC Orangeways – Vasas HC 0:8 (0:3, 0:1, 0:4)
  • Dab.Docler – Fenestela BraÅŸov 7:3 (3:1, 2:1, 2:1)

Hockey / MOL Liga / 22 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – noua regină a Ligii MOL

Campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc, a câÅŸtigat în premieră Liga MOL, după ce a învins în finală cu scorul general de 4-1 formaÅ£ia maghiară Dab.Docler. În cel de-al cincilea meci al finalei ciucanii au câÅŸtigat pe teren propriu cu scorul de 3-1, graÅ£ie unor reuÅŸite...

Hockey / MOL Liga / 20 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – la un singur pas de câştigarea Ligii MOL

Campioana României a făcut un pas uriaÅŸ către câÅŸtigarea Ligii MOL, după ce a câÅŸtigat ÅŸi al doilea meci al finalei jucat în deplasare, în Ungaria, 5:2 (1:1, 1:1, 3:0) cu Dab.Docler. Ciucanii au dominat copios, ratând o sumedenie de ocazii, însă desprinderea s-a conturat...

Pag. 1 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.