Sport Club - prima înfrângere pe teren propriu în Liga MOL

Hockey - MOL Liga / Data: 21 Noi. 2010

Sport Club Miercurea Ciuc a pierdut acasă, după prelungiri, scor 2:3 (1:1, 0:0, 1:1, 0:1), partida cu Miskolci JJSE, ÅŸi îÅŸi complică situaÅ£ia la vârf, riscând să piardă prima poziÅ£ie, după un sezon dominat în totalitate. Este cea de-a doua înfrângere din 3 partide disputate în acest sezon contra formaÅ£iei maghiare ÅŸi în acelaÅŸi timp prima înfrângere pe care ciucanii o suferă în faÅ£a propriilor suporteri.

Korpos Gergely a deschis scorul pentru oaspeÅ£i, în minutul 9, însă slovacii campioanei României au răsturnat situaÅ£ia pe tabela de marcaj (Hurtaj Lubomir ’12, Novak Vaclav ’44). Miskolci a reuÅŸit egalarea dramatic, în ultimele 5 secunde, trimiÅ£ând meciul în prelungiri, iar Joshua Bonar a dat marea lovitură în minutul 64, aducând oaspeÅ£ilor 2 puncte uriaÅŸe ÅŸi nesperate. Sport Club rămâne lider, cu 55 de puncte, la 4 puncte de locul 2, Dab.Docler, însă formaÅ£ia maghiară are un meci mai puÅ£in disputat ÅŸi se poate apropia la un singur punct de ciucani, diferenţă care nu a mai fost consemnată de foarte mult timp.

Steaua Rangers a obÅ£inut o victorie de moral, 5:2 (1:1, 2:0, 2:1) contra locului 7 din Liga MOL, Sapa Fehérvár Alba Volan. După 2 înfrângeri ruÅŸinoase consecutive pe teren propriu, 2:7 ÅŸi 2:8 chiar în faÅ£a marii rivale Sport Club, Steaua a început slab meciul, primind gol încă din minutul 1:42. A urmat o reacÅ£ie de orgoliu a hocheiÅŸtilor militari, care ne-a adus aminte de cele mai reuÅŸite meciuri din acest sezon al Ligii MOL, cele cu Dab.Docler, Steaua înscriind de 4 ori consecutiv, fără a mai primi vreun gol. Până la final fiecare echipă ÅŸi-a mai trecut în cont câte un gol, astfel încât scorul final a devenit 5:2, Steaua ajungând la cota 19 în dreptul punctelor, cu 7 mai puÅ£in decât învinsa din acest meci.

Cele două formaÅ£ii îÅŸi păstrează locurile ocupate în clasament, 8, respectiv 7, existând ÅŸanse foarte reduse de a ÅŸi le îmbunătăţi. Pentru Steaua au înscris Evgeny Yemelyanenko, Ioan Timaru, Mihai Georgescu, Claudiu Mihăilescu ÅŸi Ciprian Å¢apu, iar pentru formaÅ£ia maghiară Németh Ádám Péter a reuÅŸit dubla.

Rezultate Liga MOL, 19.11.2010

• Sport Club Miercurea Ciuc – Miskolci JJSE 2:3 (1:1, 0:0, 1:1,0:1)
  • Steaua Rangers - Sapa Fehérvár Alba Volan 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
  • Dab.Docler - Újpesti TE 9:1 (5:0, 4:1)
  • Vasas HC - Fenestela BraÅŸov 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

Hockey / MOL Liga / 22 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – noua regină a Ligii MOL

Campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc, a câÅŸtigat în premieră Liga MOL, după ce a învins în finală cu scorul general de 4-1 formaÅ£ia maghiară Dab.Docler. În cel de-al cincilea meci al finalei ciucanii au câÅŸtigat pe teren propriu cu scorul de 3-1, graÅ£ie unor reuÅŸite...

Hockey / MOL Liga / 20 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – la un singur pas de câştigarea Ligii MOL

Campioana României a făcut un pas uriaÅŸ către câÅŸtigarea Ligii MOL, după ce a câÅŸtigat ÅŸi al doilea meci al finalei jucat în deplasare, în Ungaria, 5:2 (1:1, 1:1, 3:0) cu Dab.Docler. Ciucanii au dominat copios, ratând o sumedenie de ocazii, însă desprinderea s-a conturat...

Pag. 1 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.