Fenestela Braşov - victorie împotriva liderului în Liga MOL

Hockey - MOL Liga / Data: 16 Noi. 2010

După o mică pauză cauzată de desfăşurarea Challenge Cup, în România, ÅŸi a Telenor Hoki Cupa, în Ungaria, Liga MOL ÅŸi-a reintrat în ritm, cu două meciuri atractive. Capul de afiÅŸ al zilei l-a constituit, fără îndoială, disputa românească de la BraÅŸov, acolo unde noua mare putere Fenestela BraÅŸov a întâlnit liderul la zi al competiÅ£iei, Sport Club Miercurea Ciuc.

Harghitenii pierduseră doar 3 partide din cele 21 disputate, faţă de cele 11 înfrângeri ale braÅŸovenilor (chiar dacă 4 au survenit după prelungiri), ÅŸi aveau nevoie de o victorie pentru a-ÅŸi consolida primul loc, în faÅ£a celor de la Dab.Docler, faţă de care aveau un avans de 3 puncte. De cealaltă parte, braÅŸovenii ocupau locul al cincilea, la 14 puncte de lider ÅŸi la 10 puncte de ultima treaptă a podiumului, ÅŸi nu puteau spera la mai mult decât intrarea în careul de aÅŸi, în dauna deÅ£inătoarei trofeului, Vasas HC, de care îi despărÅ£eau 4 lungimi.

Partida a fost foarte echilibrată, cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabelă fiind de 2 goluri în favoarea Fenestelei (4:2 în minutul 33). Soarta partidei s-a decis în cea de-a doua repriză, în doar 2 minute (32-33), interval în care braÅŸovenii au înscris de 3 ori ÅŸi au răsturnat situaÅ£ia pe tabela de marcaj, de la 1:2 la 4:2. Scorul final a fost 4 :3 (1:0, 3:3, 0:0) pentru Fenestela BraÅŸov, care se apropie la doar un punct de locul 4, ciucanii nemaigăsind forÅ£a de a reveni ÅŸi a trimite jocul în prelungiri.

Golurile au fost înscrise de Nagy Csaba (’11), Antal Zsombor (’32), LÅ‘rincz Levente (’33) ÅŸi Kyrychenko Vitalij (’33) pentru gazde, respectiv Jozef Hruby (’23), Nagy István (’27) ÅŸi Mihály Ede (’39) pentru Sport Club Miercurea Ciuc.

În cel de-al doilea meci al zilei s-au întâlnit Ferencvaros ÅŸi Sapa Fehérvár Alba Volan. OaspeÅ£ii au câÅŸtigat, surprinzător, cu 3:2 (1:0, 0:1, 1:1, 0:0, 1:0).

Hockey / MOL Liga / 22 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – noua regină a Ligii MOL

Campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc, a câÅŸtigat în premieră Liga MOL, după ce a învins în finală cu scorul general de 4-1 formaÅ£ia maghiară Dab.Docler. În cel de-al cincilea meci al finalei ciucanii au câÅŸtigat pe teren propriu cu scorul de 3-1, graÅ£ie unor reuÅŸite...

Hockey / MOL Liga / 20 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – la un singur pas de câştigarea Ligii MOL

Campioana României a făcut un pas uriaÅŸ către câÅŸtigarea Ligii MOL, după ce a câÅŸtigat ÅŸi al doilea meci al finalei jucat în deplasare, în Ungaria, 5:2 (1:1, 1:1, 3:0) cu Dab.Docler. Ciucanii au dominat copios, ratând o sumedenie de ocazii, însă desprinderea s-a conturat...

Pag. 1 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.