Dinamo Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 3:2 (1:2)

Fotbal - Liga I / Data: 29 Oct. 2010
Dinamo - Gaz Metan Mediaş 3:2
Foto www,fcdinamo.ro

Dinamo a obţinut a treia victorie consecutivă, 3:2 (1:2) pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş şi urcă până pe poziţia a cincea, cu 23 de puncte, la 5 lungimi de primul loc. Alexe a deschis scorul în minutul 16, după o greşeală a apărării celor din Mediaş, însă până la pauză lucrurile au luat o întorsătură dramatică pentru dinamovişti. Liţu în minutul 22 şi Trtovac un sfert de oră mai târziu şi-au făcut de cap în careul dinamovist, fructificând centrările lui Hoban respectiv Eric, şi speranţele medieşenilor la cel puţin un punct prindeau tot mai multă consistenţă.

La reluare, Liţu primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat, dinamoviştii primind o mână de ajutor nesperată. Andone forţează egalarea, introducându-l pe Andrei Cristea, şi acesta îşi face datoria, egalând dintr-un penalty contestat de echipa oaspete, în minutul 71. Dinamo speculează căderea echipei medieşene şi dă lovitura trei minute mai târziu, prin Scarlatache, care salvează încă o dată apărarea foarte slabă a alb-roşilor. Gazul Metan, cu un jucător mai puţin şi acuzând şocul răsturnării de scor, nu mai are forţa de a egala şi pierde astfel printre degete cel puţin un punct, foarte important pentru a conserva şansele la locul 6, aproape sinonim cu calificarea în cupele europene. Dinamo reintră în lupta pentru titlu, depăşind Steaua şi apropiindu-se la un singur punct de Rapid, FC Timişoara şi FC Vaslui.

Alexe '16, Andrei Cristea '71, Scarlatache '74 / Liţu'22, Trtovac '36

Cartonaş roşu Liţu ('59)

Dinamo Bucureşti: Dolha - Rubio, Grigore, Scarlatache, Bordeanu, Mărgăritescu (’65 An. Cristea), Ad. Cristea, Munteanu, Alexe (’55 N’Doye), Dănciulescu (’46 M.Niculae), Ganea.
Antrenor: Ioan Andone.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Markovici, Lazăr, Akaki, Trtovac, Kubala, Hoban (’25 A.Muntean, ’71 R.Zaharia)), Todea, Eric (’74 Aganovici), Pîrvulescu, Liţu.
Antrenor: Cristian Pustai.

Fotbal / Liga I / Autor: Florentin Nica / 13 Mar. 2011

Dinamo – Rapid 0-0. Egal chinuit

Cel mai aşteptat meci al etapei a XXI-a a Ligii I s-a dovedit a fi de fapt unul de duzină. Poate doar ciocnirea violentă de la mijlocul primei părţi a jocului dintre Oscar Rubio şi Mihai Roman şi şutul lui Alexe ce a zguduit transversala porţii apărate de Coman să mai dea culoare...

Fotbal / Liga I / 06 Dec. 2010

FC Vaslui - Rapid 1:1 (1:0). Derby indecis

FC Vaslui şi Rapid Bucureşti au remizat în cea mai interesantă partidă a etapei a XVIII-lea, scor 1:1, alimentând şi mai mult speranţele Oţelului Galaţi pentru un nou miracol în Liga I. Pe un teren şi o vreme improprii unui spectacol sportiv, cele două formaţii au suferit pentru a obţine un punct care nu le ajută foarte mult

Pag. 1 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.