Dinamo BucureÅŸti - Gaz Metan MediaÅŸ 3:2 (1:2)

Fotbal - Liga I / Data: 29 Oct. 2010
Dinamo - Gaz Metan Mediaş 3:2
Foto www,fcdinamo.ro

Dinamo a obÅ£inut a treia victorie consecutivă, 3:2 (1:2) pe teren propriu cu Gaz Metan MediaÅŸ ÅŸi urcă până pe poziÅ£ia a cincea, cu 23 de puncte, la 5 lungimi de primul loc. Alexe a deschis scorul în minutul 16, după o greÅŸeală a apărării celor din MediaÅŸ, însă până la pauză lucrurile au luat o întorsătură dramatică pentru dinamoviÅŸti. LiÅ£u în minutul 22 ÅŸi Trtovac un sfert de oră mai târziu ÅŸi-au făcut de cap în careul dinamovist, fructificând centrările lui Hoban respectiv Eric, ÅŸi speranÅ£ele medieÅŸenilor la cel puÅ£in un punct prindeau tot mai multă consistenţă.

La reluare, LiÅ£u primeÅŸte al doilea cartonaÅŸ galben ÅŸi este eliminat, dinamoviÅŸtii primind o mână de ajutor nesperată. Andone forÅ£ează egalarea, introducându-l pe Andrei Cristea, ÅŸi acesta îÅŸi face datoria, egalând dintr-un penalty contestat de echipa oaspete, în minutul 71. Dinamo speculează căderea echipei medieÅŸene ÅŸi dă lovitura trei minute mai târziu, prin Scarlatache, care salvează încă o dată apărarea foarte slabă a alb-roÅŸilor. Gazul Metan, cu un jucător mai puÅ£in ÅŸi acuzând ÅŸocul răsturnării de scor, nu mai are forÅ£a de a egala ÅŸi pierde astfel printre degete cel puÅ£in un punct, foarte important pentru a conserva ÅŸansele la locul 6, aproape sinonim cu calificarea în cupele europene. Dinamo reintră în lupta pentru titlu, depăşind Steaua ÅŸi apropiindu-se la un singur punct de Rapid, FC TimiÅŸoara ÅŸi FC Vaslui.

Alexe '16, Andrei Cristea '71, Scarlatache '74 / Liţu'22, Trtovac '36

Cartonaş roşu Liţu ('59)

Dinamo BucureÅŸti: Dolha - Rubio, Grigore, Scarlatache, Bordeanu, Mărgăritescu (’65 An. Cristea), Ad. Cristea, Munteanu, Alexe (’55 N’Doye), Dănciulescu (’46 M.Niculae), Ganea.
Antrenor: Ioan Andone.

Gaz Metan MediaÅŸ: PleÅŸca - Markovici, Lazăr, Akaki, Trtovac, Kubala, Hoban (’25 A.Muntean, ’71 R.Zaharia)), Todea, Eric (’74 Aganovici), Pîrvulescu, LiÅ£u.
Antrenor: Cristian Pustai.

Fotbal / Liga I / Autor: Florentin Nica / 13 Mar. 2011

Dinamo – Rapid 0-0. Egal chinuit

Cel mai aÅŸteptat meci al etapei a XXI-a a Ligii I s-a dovedit a fi de fapt unul de duzină. Poate doar ciocnirea violentă de la mijlocul primei părÅ£i a jocului dintre Oscar Rubio ÅŸi Mihai Roman ÅŸi ÅŸutul lui Alexe ce a zguduit transversala porÅ£ii apărate de Coman să mai dea culoare...

Fotbal / Liga I / 06 Dec. 2010

FC Vaslui - Rapid 1:1 (1:0). Derby indecis

FC Vaslui ÅŸi Rapid BucureÅŸti au remizat în cea mai interesantă partidă a etapei a XVIII-lea, scor 1:1, alimentând ÅŸi mai mult speranÅ£ele OÅ£elului GalaÅ£i pentru un nou miracol în Liga I. Pe un teren ÅŸi o vreme improprii unui spectacol sportiv, cele două formaÅ£ii au suferit pentru a obÅ£ine un punct care nu le ajută foarte mult

Pag. 1 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.