Steaua Rangers - înfrângere dură în Ungaria

Hockey - MOL Liga / Data: 19 Oct. 2010
Steaua Rangers, foarte departe de forma din meciurile cu Dab.Docler

Steaua Rangers a suferit una dintre cele mai grele înfrângeri din acest sezon al Ligii MOL, 0:7 (0:2, 0:3, 0:2) în deplasarea din Ungaria, în fieful penultimei clasate, Sapa Fehérvár AV19.

După evoluÅ£ii senzaÅ£ionale în compania deÅ£inătoarei trofeului Vasas HC ÅŸi a viceliderului Dab.Docler, învins ÅŸi în România ÅŸi în Ungaria, după ce Steaua a recuperat fantastic, iată că vine această înfrângere inexplicabilă, în faÅ£a unei echipe mai slab cotate. Iar Steaua nu este la prima păţanie de acest fel, pierzând ruÅŸinos ÅŸi în faÅ£a lanternei roÅŸii Újpesti TE cu 1:7, în condiÅ£iile în care această formaÅ£ie nu a mai câÅŸtigat niciun alt punct în 13 meciuri! Însă poate că ÅŸi aceste rezultate foarte surprinzătoare fac Liga MOL o competiÅ£ie din ce în ce mai atractivă în România, dar ÅŸi în Ungaria, cu efecte benefice asupra dezvoltării hockeyului pe gheaţă.

Cu această victorie, Sapa Fehérvár AV19 întrece Steaua în clasament, echipa bucureÅŸteană căzând pe locul 8. Golurile echipei maghiare au fost înscrise de Fodor Szabolcs în minutele 3, 23 ÅŸi 32, Artyom Vaszjuny în minutele 20 ÅŸi 37 ÅŸi Tóth Adrián, în minutele 50 ÅŸi 54.

Un alt rezultat surprinzător s-a înregistrat în partida dintre Ferencvaros TC ÅŸi  Dab.Docler, câÅŸtigată de gazde cu 2:1 (1:0, 0:1, 0:0). Au înscris Borbás Gergely  în minutul 15 ÅŸi Mamic Branko, în minutul 56 pentru învingători, respectiv Magosi Bálint înminutul 22 pentru învinÅŸi. Dab. Docler îÅŸi complică serios existenÅ£a, diferenÅ£a dintre locurile 2 – 5 fiind nesemnificativă, în timp ce Ferencvaros îÅŸi securizează locul al ÅŸaselea, care părea ameninÅ£at de Steaua la un moment dat.

În cel de-al treilea meci al rundei, Vasas HC a condus-o pe  Miskolci JJSE cu 2:0, pentru a se vedea în cele din urmă egalată. Golurile au fost înscrise de Szirányi Bence în minutul 16 ÅŸi Pavlis Libor, în minutul 39, respectiv  Láda Péter ÅŸi Bartzen Casey, în ultimele 10 minute (52 ÅŸi 57).

În prelungiri, Vasas s-a impus cu 3:2 (gol Berta Ákos), însă ratează o excelentă ocazie de a reintra în cărÅ£i pentru locul al doilea.

Rezultate Liga MOL, 19.10.2010

• Sapa Fehérvár AV19 – Steaua Rangers 7:0 (2 :0, 3:0, 2:0)
  • Ferencvaros TC – Dab.Docler  2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
  • Vasas HC – Miskolci JJSE 3:2 (1:0, 1:0, 0:2. 0:0, 1:0)

Hockey / MOL Liga / 22 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – noua regină a Ligii MOL

Campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc, a câÅŸtigat în premieră Liga MOL, după ce a învins în finală cu scorul general de 4-1 formaÅ£ia maghiară Dab.Docler. În cel de-al cincilea meci al finalei ciucanii au câÅŸtigat pe teren propriu cu scorul de 3-1, graÅ£ie unor reuÅŸite...

Hockey / MOL Liga / 20 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc – la un singur pas de câştigarea Ligii MOL

Campioana României a făcut un pas uriaÅŸ către câÅŸtigarea Ligii MOL, după ce a câÅŸtigat ÅŸi al doilea meci al finalei jucat în deplasare, în Ungaria, 5:2 (1:1, 1:1, 3:0) cu Dab.Docler. Ciucanii au dominat copios, ratând o sumedenie de ocazii, însă desprinderea s-a conturat...

Pag. 1 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.