Federer şi Murray, în finală la Shanghai

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 16 Oct. 2010

Roger Federer s-a calificat în finala turneului Masters de la Shanghai după succesul în 2 seturi (7-5,6-4) împotriva lui Novak Djokovic. ElveÅ£ianul ÅŸi-a luat, astfel, revanÅŸa în faÅ£a celui care, luna trecută, i-a negat ÅŸansa de a disputa a ÅŸaptea finală consecutivă la US Open, după o semifinală de 5 seturi.

“Cred că primul set ar fi putut merge în ambele direcÅ£ii. A fost o luptă deschisă; pentru 10 minute cred că ÅŸi-a cam ieÅŸit din mână, iar eu am putut să profit”, a afirmat Federer, care s-a văzut nevoit să salveze 4 mingi de break în al patrulea game al meciului, ce a durat peste 11 minute. La 5-5, elveÅ£ianul a făcut breakul decisiv pentru primul set, după o eroare neforÅ£ată pe backhand a lui Djokovic. Federer a profitat de momentul psihologic favorabil în startul setului secund, pentru a duce rapid scorul la 4-1, cu dublu break, avantaj pe care l-a gestionat cu calm până la finalul partidei.

Campion al Masters Cup la Shanghai în 2006 ÅŸi 2007, Roger Federer se califică în a patra finală de turneu Masters 1000 a sezonului, unde îl va înfrunta pe învingătorul său de la Toronto, Andy Murray. ScoÅ£ianul a controlat meciul din semifinale cu surpiza acestui turneu, Juan Monaco, scor 6-4,6-1 după o oră ÅŸi 25 de minute. Autoritar la serviciu (doar 2 puncte pierdute pe prima minge), Murray a profitat ÅŸi de nervii slabi ai argentinianului, care a cedat primul set după un joc de serviciu dezastruos. În manÅŸa secundă, Monaco a abandonat total lupta, câÅŸtigând doar 7 puncte.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 29 Noi. 2010

Reacţia lui Roger

Într-un an în care rezultatele excelente ale rivalului Nadal l-au pus în plan secund, maestrul elveÅ£ian a Å£inut să aibă ultimul cuvânt. La 29 de ani, Federer se impune pentru a cincea oară la Turneul Campionilor, ÅŸi îi egalează în topul clasamentului pe Ivan Lendl ÅŸi Pete Sampras.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 28 Noi. 2010

Nadal, inevitabil

Mai mulÅ£i aÅŸi, mai multe mingi direct câÅŸtigătoare, mai multe breakuri, mai multe gameuri, mai multe puncte totale...dar în final, un munte de regrete. După două semifinale consecutive pierdute la Wimbledon, Andy Murray îÅŸi oferea o nouă ocazie de a face o primă finală majoră pe pământ britanic.

Pag. 1 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.