Federer în demonstraţie

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Sohan / Data: 16 Oct. 2010

La primul său turneu după semifinala dramatică pierdută la US Open în faÅ£a lui Novak Djokovic, Roger Federer va avea ocazia să-ÅŸi ia revanÅŸa în faÅ£a sârbului...tot în semifinale. ElveÅ£ianul a trecut într-o manieră expeditivă (6-1,6-1) de numărul 5 mondial, Robin Soderling, în mai puÅ£in de o oră de joc, înregistrând a paisprezecea victorie din 15 confruntări cu suedezul. După un prim game câÅŸtigat pe propriul serviciu de Soderling, Roger a aliniat 11 jocuri consecutive ÅŸi nu a oferit nici măcar o minge de break. Un asemenea nivel de joc va fi necesar ÅŸi în semifinala cu Djokovic, care continuă seria victoriilor începută săptămâna trecută la Beijing, unde a reuÅŸit să-ÅŸi apere titlul după o finală cu David Ferrer. La Shanghai –unde a cucerit Cupa Masters în 2008-, Nole s-a impus în sferturi în faÅ£a lui Guillermo Garcia-Lopez în 66 de minute, scor 6-2,6-3. Este al optulea succes consecutiv al sârbului în circuit(al nouălea, incluzându-l pe cel din Cupa Davis, împotriva lui Berdych), după finala pierdută la New York luna trecută.

Nici Andy Murray nu a zăbovit mai mult pe teren; în doar 55 de minute, scoÅ£ianul l-a expediat pe Jo-Wilfried Tsonga, cap de serie numărul 12, cu un dublu 6-2. O victorie concludentă, în faÅ£a unui client serios, dar care totuÅŸi este în lipsă de ritm după o pauză de aproape 3 luni, cauzată de o accidentare la genunchiul stâng. Åžovăitor săptămâna trecută la Beijing, Murray ÅŸi-a regăsit într-o oarecare măsură nivelul de joc la serviciu (5 aÅŸi, 80% puncte câÅŸtigate pe propriul serviciu, nici o minge de break oferită), ÅŸi cadenÅ£a de metronom din spatele terenului. Adversarul său din semifinale va fi argentinianul Juan Monaco, mai combativ ÅŸi mai constant în sfertul de finală cu învingătorul lui Nadal, Jurgen Melzer; 6-7(6), 7-5, 6-2 în 2 ore ÅŸi 50 de minute ÅŸi Monaco atinge cea mai bună performanţă a carierei sale.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 29 Noi. 2010

Reacţia lui Roger

Într-un an în care rezultatele excelente ale rivalului Nadal l-au pus în plan secund, maestrul elveÅ£ian a Å£inut să aibă ultimul cuvânt. La 29 de ani, Federer se impune pentru a cincea oară la Turneul Campionilor, ÅŸi îi egalează în topul clasamentului pe Ivan Lendl ÅŸi Pete Sampras.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 28 Noi. 2010

Nadal, inevitabil

Mai mulÅ£i aÅŸi, mai multe mingi direct câÅŸtigătoare, mai multe breakuri, mai multe gameuri, mai multe puncte totale...dar în final, un munte de regrete. După două semifinale consecutive pierdute la Wimbledon, Andy Murray îÅŸi oferea o nouă ocazie de a face o primă finală majoră pe pământ britanic.

Pag. 1 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.