Emoţii pentru Nadal

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 09 Oct. 2010

Liderul mondial Rafael Nadal ÅŸi-a câÅŸtigat locul în finala turneului ATP 500 de la Tokyo după o victorie laborioasă împotriva sârbului Victor Troicki, 7-6(4),4-6,7-6(7) în 2 ore ÅŸi 38 de minute. În faÅ£a unui jucător care nu-i luase nici un set în precedentele 3 întâlniri, spaniolul a avut ÅŸansa de a închide meciul pe propriul serviciu, la 5-3 în decisiv, dar Troicki a revenit admirabil în joc, câÅŸtigând 3 gameuri la rând.
La 6-5, a fost rândul sârbului să servească pentru meci, moment în care mentalul ÅŸi emoÅ£iile l-au trădat, comiÅ£ând 2 duble greÅŸeli ÅŸi oferindu-i lui Nadal ÅŸansa tie-breakului. AceleaÅŸi emoÅ£ii ÅŸi teama de o mare victorie l-au copleÅŸit pe Troicki în tie-break, când a ratat 2 mingi de meci la 6-5 ÅŸi 7-6.
Nadal va disputa finala contra lui Gael Monfils, care a obÅ£inut biletul pentru ultimul act după o victorie concludentă (6-3,6-3) cu Radek Stepanek. Mâine, Monfils va încerca să câÅŸtige al treilea turneu al carierei, care ar fi ÅŸi cel mai prestigios, împotriva numărului unu mondial: o provocare pe măsura ambiÅ£iilor parizianului, un jucător pe cât de talentat, pe atât de imprevizibil ÅŸi capricios.

La Beijing, Novak Djokovic va avea ocazia de a-ÅŸi apăra titlul după victoria din semifinale, 7-6(1),6-2 cu John Isner. La fel ca în meciul cu Simon, Djokovic a avut ceva dificultăţi doar în primul set, în cel secund preluând total iniÅ£iativa, servind impecabil(doar 2 puncte pierdute pe propriu serviciu) ÅŸi reuÅŸind 2 breakuri. Adversarul din finală va fi David Ferrer, victorios în 3 seturi (6-4,4-6,6-4) în faÅ£a lui Ivan Ljubicic.
Aceasta nu va fi prima finală dintre Djokovic ÅŸi Ferrer, cei 2 întâlnindu-se anul trecut la Dubai, tot pe hard: victorie în 2 seturi pentru sârb, care îl conduce cu 4-1 pe spaniol în meciurile directe disputate pe suprafaţă dură(scorul general este 4-4).

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 29 Noi. 2010

Reacţia lui Roger

Într-un an în care rezultatele excelente ale rivalului Nadal l-au pus în plan secund, maestrul elveÅ£ian a Å£inut să aibă ultimul cuvânt. La 29 de ani, Federer se impune pentru a cincea oară la Turneul Campionilor, ÅŸi îi egalează în topul clasamentului pe Ivan Lendl ÅŸi Pete Sampras.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 28 Noi. 2010

Nadal, inevitabil

Mai mulÅ£i aÅŸi, mai multe mingi direct câÅŸtigătoare, mai multe breakuri, mai multe gameuri, mai multe puncte totale...dar în final, un munte de regrete. După două semifinale consecutive pierdute la Wimbledon, Andy Murray îÅŸi oferea o nouă ocazie de a face o primă finală majoră pe pământ britanic.

Pag. 1 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.