Tradiţie respectată. Dinamo – FC Vaslui 1-2

Fotbal - Liga I / Data: 20 Sep. 2010

Dinamo a confirmat tradiÅ£ia, fiind învinsă pentru a treia oară din 6 partide pe teren propriu de către FC Vaslui (Dinamo câÅŸtigând o singură dată în “Groapă”!!!) Totodată, cu acest succes vasluienii au preluat conducerea în bilanÅ£ul tuturor întâlnirilor directe, cu 5 victorii faţă de cele numai 4 ale alb-roÅŸilor, 2 meciuri încheindu-se la egalitate.

După un început anost, Dinamo a deschis scorul prin marea speranţă Liviu Ganea (minutul 18), dintr-o centrare a lui Bordeanu. 1-0 ÅŸi se părea că ÅŸi de data aceasta atacul de 24 karate al lui Andone va face diferenÅ£a, suplinind problemele grave din defensivă. Suporterii vasluieni strigă „Demisia!” ÅŸi ne oferă încă o mostră de răutate gratuită, pentru a folosi un eufemism, însă, în mod surprinzător, elevii lui Lopez Carosunt cei care preiau iniÅ£iativa ÅŸi până la pauză reuÅŸesc în doar 6 minute să răstoarne rezultatul, amintindu-ne de o altă echipă celebră în Åžtefan cel Mare, Foresta din Fălticeni. Două sclipiri ale lui Sânmărtean, două zvâcniri ale lui Wesley (’33 ÅŸi 39) ÅŸi visul lui Andone de a redeveni lider cu o apărare mai slabă decât cea a Victoriei BrăneÅŸti devenea tot mai îndepărtat.

Pauza nu a fost acelaÅŸi sfetnic bun precum în meciul cu Rapid, repriza a doua neaducând cine ÅŸtie ce noutăţi. Dinamo a presat, având o posesie superioară, însă lecÅ£ia primită de rapidiÅŸti era prea proaspătă pentru un antrenor care are în CV o echipă ca Real Madrid. Ganea ÅŸi Torje s-au zbătut în zadar, Marius Niculae este departe de jucătorul care făcea ravagii în Europa cu ceva ani în urmă, iar N’Doye pare a se fi săturat să fie salvatorul de serviciu. Penalty-ul ratat de senegalez în minutul 90 putea salva până la urmă rezultatul ÅŸi liniÅŸtea lui Ioan Andone, însă vorba lui Valentin Stănescu – „când e să se aleagă praful”…

Dinamo: Curcă, Rubio (Niculae ’71), Garat, MoÅ£i, Bordeanu, Torje, N’Doye, Mărgăritescu (’46 Kone), Adrian Cristea (’71 Munteanu), Dănciulescu (cpt.), Liviu Ganea

FC Vaslui: Kuciak, Milanov, Papp, Farkas, Hugo Luz, Campano, Ghencev, Wesley (cpt.), Sânmărtean (’81 Costin), Pouga (‘Bello 90), Adailton (’67 Milisavljevic)

Fotbal / Liga I / Autor: Florentin Nica / 13 Mar. 2011

Dinamo – Rapid 0-0. Egal chinuit

Cel mai aÅŸteptat meci al etapei a XXI-a a Ligii I s-a dovedit a fi de fapt unul de duzină. Poate doar ciocnirea violentă de la mijlocul primei părÅ£i a jocului dintre Oscar Rubio ÅŸi Mihai Roman ÅŸi ÅŸutul lui Alexe ce a zguduit transversala porÅ£ii apărate de Coman să mai dea culoare...

Fotbal / Liga I / 06 Dec. 2010

FC Vaslui - Rapid 1:1 (1:0). Derby indecis

FC Vaslui ÅŸi Rapid BucureÅŸti au remizat în cea mai interesantă partidă a etapei a XVIII-lea, scor 1:1, alimentând ÅŸi mai mult speranÅ£ele OÅ£elului GalaÅ£i pentru un nou miracol în Liga I. Pe un teren ÅŸi o vreme improprii unui spectacol sportiv, cele două formaÅ£ii au suferit pentru a obÅ£ine un punct care nu le ajută foarte mult

Pag. 1 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.