Etapa a II-a. Rezultate complete ÅŸi clasament

Hockey - MOL Liga / Data: 11 Sep. 2010

Vineri, 10 septembrie 2010, s-au disputat meciurile etapei a doua din Liga MOL, competiÅ£ie hocheistică româno-maghiară independentă de campionatele naÅ£ionale ale celor două ţări, la care participă 3 echipe din România ÅŸi 6 din Ungaria.

La debutul în acest sezon al Ligii MOL, formaÅ£ia braÅŸoveană SCM Fenestela 68 BraÅŸov (care în prima etapă a avut pauză) a reuÅŸit o mare surpriză, învingând în deplasare deÅ£inătoarea trofeului, Vasas HC, cu scorul de 2:0 (0:0, 0:0, 2:0). AÅŸa cum o arată ÅŸi scorul, meciul a fost foarte echilibrat în primele două reprize, braÅŸovenii smulgând victoria pe final, prin reuÅŸitele lui Szöcs Szabolcs (min. 42) ÅŸi Péter Róbert (min. 46). În această partidă a debutat ultima achiziÅ£ie a braÅŸovenilor, jucătorul din Estonia Kaljuste Kaupo.

La Miercurea Ciuc, Sport Club din localitate a reuÅŸit scorul record al competiÅ£iei, învingând cu 17:2 (5:2, 6:0, 6:0) lanterna roÅŸie Újpesti TE. După o primă repriză interesantă, în care oaspeÅ£ii au încercat să facă faţă ritmului ciucanilor, campionii României s-au dezlănÅ£uit ÅŸi au înscris 12 goluri, câte 6 pe repriză, fără a mai primi vreunul. Principalii marcatori ai Sport Clubului au fost Vaclav Novak (4 goluri), Lubomir Hurtaj, Mihály Ede ÅŸi Móldovan Ervin – toÅ£i autori a câte trei goluri. În urma acestui rezultat, Sport Club Miercurea Ciuc a trecut pe prima poziÅ£ie a clasamentului Ligii MOL.

Partida dintre Steaua Rangers BucureÅŸti ÅŸi Ferencvárosi TC, care trebuia să aibă loc pe Patinoarul “Mihai Flamaropol” din BucureÅŸti, a fost amânată din motive tehnice, legate de situaÅ£ia patinoarului ÅŸi va fi reprogramată. În ultima partidă a rundei, Dab.Docler  a zdrobit Sapa Fehérvár AV cu scorul de 14:1 (5:0, 2:1, 7:0), alăturându-se formaÅ£iei din Harghita în fruntea clasamentului, cu maxim de puncte după două etape.